Bestyrelsen og bestyrelsens arbejde

Bestyrelsesarbejdet i Kamillus

Bestyrelsen i Kamillus har det overordnede ansvar for, at foreningen drives i overensstemmelse med lovgivningen og foreningens vedtægter.

Vi fører beslutningsreferater fra vores møder og sikrer, at generalforsamlingens beslutninger bliver ført ud i livet.

Men bestyrelsesarbejdet er meget mere end det formelle. Vi tager aktivt initiativ til at fremme Kamillus’ formål, og vi har blikket rettet både udad og indad: Vi søger fonde, holder styr på medlemstal og hjemmeside, og vi følger nøje med i udviklingen inden for lindrende behandling, så vi kan sikre, at Kamillus hele tiden er opdateret og i bevægelse.

Vi lægger stor vægt på trivsel og uddannelse for vores frivillige. Derfor er koordinatorerne – som har den daglige kontakt til de frivillige – altid med til bestyrelsesmøderne. De har ikke stemmeret, men deres indsigt og erfaring er helt afgørende. Vi lytter til dem, fordi vi ved, at deres viden om hverdagen i Kamillus gør os klogere.

I det hele taget arbejder vi i bestyrelsen for at skabe en forening, hvor mennesker bliver mødt, løftet og taget alvorligt – både dem, vi er sat i verden for at hjælpe, og dem, der vælger at hjælpe med.

Hvis du er interesseret i at bidrage til Kamillus Hjørrings arbejde – f.eks. gennem bestyrelsesarbejde – er du meget velkommen til at kontakte formanden for en uforpligtende snak.

Bestyrelsen

Formand
Lene Graarup
Brorsonsvej 9, 9800 Hjørring

Telefon: 23 28 06 63
lgvraa@hotmail.com

Næstformand 
Ulla-Britt Jensen

ubjensen@mail.tele.dk

Sekretær
Lisbeth Thomsen
 
Telefon: 40 20 77 21
lisbeth.thomsen.9870@gmail.com

Kasserer
Hans Henrik Bergenser

Telefon: 20 47 19 61
bergenser@has.dk

Sten Houmøller

sten.houmoeller@gmail.com

Sven Ingerslev

s-ing@has.dk

Niels Helver

nhelver@gmail.com

Suppleanter
Jens Holt Andersen

jha@has.dk

Suppleanter
Annette Steen Bach

annettesteen@gmail.com

+45 23 28 06 63
LGVRAA@Hotmail.com